All Products
Contact Person :
Li
Phone Number :
18906241720
Keywords [ gate valve cast iron ] match 84 Products.
Industrial Cast Steel ANSI Flat Gate Valve / Flat Slide Valve Customized
| : | |
|---|---|
| Place of Origin | China |
| Brand Name | Youwei Fluid |
Cast Iron Flanged Gate Valve with 150-300 PSI Pressure Rating, API 598 Testing Standard, and ASME B16.10 Dimensions
| Material: | Cast Iron |
|---|---|
| Type: | Gate Valve |
| Face To Face Dimension: | ASME B16.10 |
Rising Stem Cast Iron Gate Valves Handwheel Operation Pressure Rating 150 300 PSI and Durable Valve for Pipeline Systems
| Pressure Rating: | 150 - 300 PSI |
|---|---|
| Applicable Medium: | Water |
| Bonnet Type: | Bolted Bonnet, Pressure Seal Bonnet |
Resilient gate valve F4 type Double Flange for DN40 - DN600 PN16 or PN10
| Material: | Ductile Iron,Brass,Stainless Steel,GGG50,EPDM |
|---|---|
| Port Size: | DN50-DN1200,Standard,2"-24",DN50-800,3/4" |
| Power: | Manual,Electrical Actuated,Hydraulic,Handwheel Operated,GO |
Cast Iron Gate Valve with API 598 Testing Standard, 150-300 PSI Pressure Rating, and ≤120℃ Operating Temperature for Industrial Applications
| Material: | Casting,Brass,Stainless Steel,Ductile Iron,GGG40 |
|---|---|
| Port Size: | DN50-DN1200,Standard,2"-24",DN50-800,3/4" |
| Power: | Manual,Electrical Actuated,Hydraulic,Handwheel Operated,GO |
Non-Rising Stem Resilient Seated Gate Valve with Bidirectional Sealing for Water and Wastewater Systems
| Material: | Casting,Brass,Stainless Steel,Ductile Iron,GGG40 |
|---|---|
| Port Size: | DN50-DN1200,Standard,2"-24",DN50-800,3/4" |
| Power: | Manual,Electrical Actuated,Hydraulic,Handwheel Operated,GO |
GOST Standard WCB Carbon Steel Double Flange Gate Valve with Bidirectional Sealing for Industrial Applications
| Material: | Casting,Brass,Stainless Steel,Ductile Iron,GGG40 |
|---|---|
| Port Size: | DN50-DN1200,Standard,2"-24",DN50-800,3/4" |
| Power: | Manual,Electrical Actuated,Hydraulic,Handwheel Operated,GO |
GOST Compliant Cast Iron Gate Valve with Bubble-Tight Shutoff for High Pressure PN16 Applications
| Material: | Casting,Brass,Stainless Steel,Ductile Iron,GGG40 |
|---|---|
| Port Size: | DN50-DN1200,Standard,2"-24",DN50-800,3/4" |
| Power: | Manual,Electrical Actuated,Hydraulic,Handwheel Operated,GO |
Hard-Sealed Protective Gate Valve with Metal-to-Metal Sealing for Corrosive Media and High-Temperature/Pressure Applications
| Material: | Casting,Brass,Stainless Steel,Ductile Iron,GGG40 |
|---|---|
| Port Size: | DN50-DN1200,Standard,2"-24",DN50-800,3/4" |
| Power: | Manual,Electrical Actuated,Hydraulic,Handwheel Operated,GO |
Resilient Seated Gate Valve with Bubble-Tight Sealing Low Operating Torque and PN 16 Pressure Rating in Ductile Iron
| Material: | Casting,Brass,Stainless Steel,Ductile Iron,GGG40 |
|---|---|
| Port Size: | DN50-DN1200,Standard,2"-24",DN50-800,3/4" |
| Power: | Manual,Electrical Actuated,Hydraulic,Handwheel Operated,GO |


