All Products
Contact Person :
Li
Phone Number :
18906241720
Keywords [ steel butterfly valves ] match 37 Products.
Stainless Steel 304/316 Butterfly Valve with EPDM Seat and PN16/ANSI Pressure Rating for Water Treatment
| Material: | Casting,Brass,Stainless Steel,Ductile Iron,GGG40 |
|---|---|
| Port Size: | DN50-800 |
| Power: | Manual,Electrical Actuated,Hydraulic,Handwheel Operated,GO |
DN800 Wafer Type Butterfly Valve with Bidirectional Flow for Efficient Large-Diameter Flow Control
| Material: | Casting,Brass,Stainless Steel,Ductile Iron,GGG40 |
|---|---|
| Port Size: | DN50-DN1200,Standard,2"-24",DN50-800,3/4" |
| Power: | Manual,Electrical Actuated,Hydraulic,Handwheel Operated,GO |
PTFE-Lined Two-Piece Butterfly Valve with Bubble-Tight Shut-Off for Superior Flow Control
| Material: | Casting,Brass,Stainless Steel,Ductile Iron,GGG40 |
|---|---|
| Port Size: | DN50-DN1200,Standard,2"-24",DN50-800,3/4" |
| Power: | Manual,Electrical Actuated,Hydraulic,Handwheel Operated,GO |
Ductile Iron Wafer Butterfly Valve DN300-DN1200 for High-Flow Media Control
| Material: | Casting,Brass,Stainless Steel,Ductile Iron,GGG40 |
|---|---|
| Port Size: | DN50-DN1200,Standard,2"-24",DN50-800,3/4" |
| Power: | Manual,Electrical Actuated,Hydraulic,Handwheel Operated,GO |
DN100 PN10 Ductile Iron Wafer Butterfly Valve with EPDM Seating for Industrial Water Control
| Operating Temperature: | -20°C To 200°C |
|---|---|
| Operatingtemperature: | -10°C To 120°C |
| Standard: | DIN,BS,F4,ANSI,DIN3352 |
316 Stainless Steel Ball Valve with Threaded Ends and Crown Flange – Two-Piece Valve for Superior Performance
| Material: | Casting,Brass,Stainless Steel,Ductile Iron,GGG40 |
|---|---|
| Port Size: | DN50-DN1200,Standard,2"-24",DN50-800,3/4" |
| Power: | Manual,Electrical Actuated,Hydraulic,Handwheel Operated,GO |
Lightweight Cast Iron Butterfly Valves Flange Type Midline Butterfly Valve PN6 PN10 PN16
| Body Style: | Flanged |
|---|---|
| Test: | 100% Leakage Testing |
| Actuation Method: | Manual, Electric, Pneumatic, Hydraulic |
Cast Iron Wafer Type Midline Butterfly Valve For Water Plant And Power Plant
| Test: | 100% Leakage Testing |
|---|---|
| Color: | Blue, Customized |
| Working Pressure: | PN6 PN16 PN10 |
OEM Cast Iron Lug Type Wafer Butterfly Valve For Petroleum And Chemical Industry
| Body: | Ductile Iron GGG50 |
|---|---|
| Color: | Blue, Customized |
| Test: | 100% Leakage Testing |
Multi Layer Sealing Triple Offset Butterfly Valve Low Opening Torque DN50~DN1200
| : | |
|---|---|
| Place of Origin | China |
| Brand Name | Youwei Fluid |


