All Products
Contact Person :
Li
Phone Number :
18906241720
Keywords [ resilient gate valve ] match 64 Products.
YOUWEI Knife Gate Valve for Slurry and Wastewater Applications with Rugged Knife-Edge Design and Advanced Seal Technology
| Material: | Casting,Brass,Stainless Steel,Ductile Iron,GGG40 |
|---|---|
| Port Size: | DN50-DN1200,Standard,2"-24",DN50-800,3/4" |
| Power: | Manual,Electrical Actuated,Hydraulic,Handwheel Operated,GO |
High-Pressure Protective Metal-Seated Gate Valve with Metal-to-Metal Sealing and Corrosion Resistant Coating
| Material: | Casting,Brass,Stainless Steel,Ductile Iron,GGG40 |
|---|---|
| Port Size: | DN50-DN1200,Standard,2"-24",DN50-800,3/4" |
| Power: | Manual,Electrical Actuated,Hydraulic,Handwheel Operated, |
Customized Port Sizes Pneumatic Gate Valve For Precise Flow Regulation
| Features: | Non-rising Stem, Resilient Seat, Full Bore Design |
|---|---|
| Valve Type: | Gate Valve |
| Seat Material: | Resilient |
Cast Iron Flanged Gate Valve with 150-300 PSI Pressure Rating, API 598 Testing Standard, and ASME B16.10 Dimensions
| Material: | Cast Iron |
|---|---|
| Type: | Gate Valve |
| Face To Face Dimension: | ASME B16.10 |
DN100 PN16 Flanged Connection Cast Iron Gate Valve with Cast Steel Construction
| Type: | Gate Valve |
|---|---|
| Surface Finish: | Painted / Epoxy Coated |
| Application: | Water, Oil, Gas, Steam |
Cast Iron Gate Valve with API 598 Testing Standard, 150-300 PSI Pressure Rating, and ≤120℃ Operating Temperature for Industrial Applications
| Material: | Casting,Brass,Stainless Steel,Ductile Iron,GGG40 |
|---|---|
| Port Size: | DN50-DN1200,Standard,2"-24",DN50-800,3/4" |
| Power: | Manual,Electrical Actuated,Hydraulic,Handwheel Operated,GO |
Rising Stem Flexible Wedge Gate Valve in Cast Iron for Industrial Flow Control
| Material: | Casting,Brass,Stainless Steel,Ductile Iron,GGG40 |
|---|---|
| Port Size: | DN50-DN1200,Standard,2"-24",DN50-800,3/4" |
| Power: | Manual,Electrical Actuated,Hydraulic,Handwheel Operated,GO |
Metal-Seated Gate Valve with Bidirectional Zero-Leakage Sealing Full Metal Sealing Pair and High Temperature Stability for Guard Service
| Material: | Casting,Brass,Stainless Steel,Ductile Iron,GGG40 |
|---|---|
| Port Size: | DN50-DN1200,Standard,2"-24",DN50-800,3/4" |
| Power: | Manual,Electrical Actuated,Hydraulic,Handwheel Operated,GO |
GOST Compliant High-Pressure Corrosion Resistant Industrial Gate Valve for Oil and Chemical Plants
| Material: | Casting,Brass,Stainless Steel,Ductile Iron,GGG40 |
|---|---|
| Port Size: | DN50-DN1200,Standard,2"-24",DN50-800,3/4" |
| Power: | Manual,Electrical Actuated,Hydraulic,Handwheel Operated,GO |
Hard-Sealed Protective Gate Valve with Metal-to-Metal Sealing for Corrosive Media and High-Temperature/Pressure Applications
| Material: | Casting,Brass,Stainless Steel,Ductile Iron,GGG40 |
|---|---|
| Port Size: | DN50-DN1200,Standard,2"-24",DN50-800,3/4" |
| Power: | Manual,Electrical Actuated,Hydraulic,Handwheel Operated,GO |


